Wednesday 19 November 2014 12:49, UK
Sir Bradley Wiggins, Chris Froome, Mark Cavendish and Laura Trott have all been named in Great Britain's cycling teams for the next funding cycle.
As expected, Wiggins, Froome and Cavendish are all named in the road race squad along with Alex Dowsett, Ben Swift and Geraint Thomas.
The established superstars have been joined by several younger riders including Katie Archibald, Tre Whyte and Kyle Evans with GB naming an elite Olympic and Paralympic Podium Programme squad together with Academy and Development line-ups.
“The podium programme is looking in a healthy position with just under two years to go until Rio 2016 and I’m happy to see Katie Archibald, Tre Whyte, Kyle Evans and Grant Ferguson graduate to the podium programme, all of whom impressed with their results from last season," said British Cycling technical director Shane Sutton.
"It’s also good to have the additions of Ciara Horne and Mark Christian to the squad which enforces our policy that the door is never closed to talented riders.
“The women’s academy endurance programme is beginning to take shape now and, under the guidance of coach Darren Tudor at the Newport velodrome, the riders are really starting to develop with the ultimate aim of feeding into the elite squads.
"Amy Roberts, who recently moved up to Manchester to train with the podium riders, is an outstanding example of this. I’m also encouraged that we can continue to support young female riders with a road focus, such as Lucy Garner and Anna Christian, who both made selection for the elite road world championships this year."
Julian Winn, who was previously involved in the national set-up as the team manager for the road race at the 2008 Olympics, has returned as the interim mountain bike coach.
Olympic Podium Programme:
BMX: Kyle Evans, Liam Phillips, Tre Whyte
Mountain Bike: Grant Ferguson, Annie Last
Men’s Track Sprint: Matt Crampton, Kian Emadi, Phil Hindes, Jason Kenny, Lewis Oliva, Callum Skinner
Women’s Track Sprint: Becky James, Katy Marchant, Jess Varnish, Victoria Williamson
Men’s Track Endurance: Steve Burke, Mark Christian, Ed Clancy, Owain Doull, Jon Dibben, Andy Tennant
Women’s Track Endurance: Katie Archibald, Elinor Barker, Ciara Horne, Joanna Rowsell, Laura Trott
Men’s Road: Mark Cavendish, Steve Cummings, Alex Dowsett, Andy Fenn, Chris Froome, Pete Kennaugh, Luke Rowe, Ian Stannard, Ben Swift, Geraint Thomas, Sir Bradley Wiggins, Adam Yates, Simon Yates
Women’s Road: Lizzie Armitstead, Hannah Barnes
Paralympic Podium Programme:
Steve Bate, Jody Cundy, Karen Darke, Adam Duggleby, Neil Fachie, John Gildea, Corrine Hall, Rachel James, Crystal Lane, Craig MacLean, Pete Mitchell, Helen Scott, David Stone, Dame Sarah Storey, Lauryn Therin, Sophie Thornhill, Lora Turnham
Olympic Academy Programme:
BMX: Charlotte Green, Quillan Isodore
Mountain Bike: Alice Barnes, Beth Crumpton, Iain Paton, Mike Thompson
Track Sprint: Danni Khan, Rosie Blount
Women’s Endurance: Anna Christian, Lucy Garner, Emily Kay, Manon Lloyd, Emily Nelson, Amy Roberts
Men’s Endurance: Germain Burton, Gabriel Cullaigh, Scott Davies, Matt Gibson, Jake Kelly, Chris Latham, Chris Lawless, Mark Stewart, Oliver Wood
Paralympic Academy Programme:
Brian Alldis, Megan Giglia, Simon Price, David Smith, Jaco van Gass
Olympic Development Programme:
BMX: Ryan Hutchinson, Eddie Moore, Wilfred Njuguna, Blaine Ridge Davis, Paddy Sharrock, Bethany Shriever
Mountain Bike: Frazer Clacherty, Ella Conolly, Thomas Craig, William Gascoyne, Ffion James, Mark McGuire, Evie Richards, Daniel Tulett, Emily Wadsworth
Track Sprint: Lauren Bate-Lowe, Sophie Capewell, Alex Jolliffe, Frank Longstaff, Jack Plumley, Tom Scammell, Joseph Truman, Hamish Turnbull
Men’s Endurance: Rhys Britton, Matthew Bostock, Seb Dickens, Nathan Draper, Joseph Fry, Ethan Hayter, Joe Holt, Joey Walker, Matthew Walls, Reece Wood, Fred Wright
Women’s Endurance: Megan Barker, Abigail Dentus, Eleanor Dickinson, Grace Garner, Elizabeth Holden, Abby-Mae Parkinson, Rebecca Raybould, Jessica Roberts
Paralympic Development Programme: Steve Arnold, Jennifer Browning, Hannah Dines, Hannah Hunt, Sally Hurst, Louis Rolfe, Elizabeth Saul, Caroline Wareing