18:00 Maiden Special Weight Full card

  • $67,101 added, 3yo+
  • 6f
18:00 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(6) Classic Joy (USA) Mark Casse 3 8-8 Eurico Silva Da
2(1) 8507 Run For The Money (USA) Nicholas Nosowenko 3 8-8 Matt Moore
3(3) 5 True Attraction (USA) Michael Doyle 3 8-8 David Moran
4(4) 3 Lady Bernstein (USA) Brian Lynch 3 8-8 Luis Contreras
5(5) 8-63 Kittihawa (USA) Thomas Bowden 4 8-5 Tommy Wong (5)
6(7) 503074 Zinnia (USA) Alison Crook 3 8-8 David Garcia
1(2) 7-22 Canny Nanny (USA) Mark Casse 3 8-6 Non-runner

18:32 Claiming Full card

  • $47,800 added, 3yo+
  • 1m 110y
18:32 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 2-12091 Sly Aspios (USA) Course and Distance Winner W Gracey 3 8-5 Steven Bahen
2(2) 5632-43 Head Honcho (USA) Course and Distance Winner Catherine Day Phillips 5 8-8 Luis Contreras
3(3) 7-56645 Glowing Monarch (USA) Course Winner C Rabstein 4 8-8 David Garcia
4(4) 11-4523 Papiamento (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Ralph Biamonte 3 8-7 Patrick Husbands
5(5) 3-73765 Bobcaygeon (USA) Course and Distance Winner Julia Carey 5 8-8 Justin Stein
6(6) 361214 Osculator (USA) Beaten FavouriteCourse and Distance Winner Timothy Regan 4 8-3 Tommy Wong (5)
7(7) 846690 Celtic Conviction (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Michael Doyle 5 8-8 Emile Ramsammy

19:01 Claiming Full card

  • $28,900 added, 3yo+
  • 1m 110y
19:01 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 6-30358 Big Foot Papa (USA) Course and Distance Winner Robert Gerl 5 8-10 Matt Moore
2(2) 487680 County Trick (USA) Distance Winner Alison Crook 5 7-11 Erika Smilovsky (10)
3(3) 284534 Incredicat (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Ian Black 4 8-9 Emma Jayne Wilson
4(4) 376323 No Look Pass (USA) Course Winner Martin Drexler 4 8-9 Todd Kabel
5(5) 5-31762 Big Daddy Bill (USA) Beaten FavouriteCourse and Distance Winner Daryl Ezra 5 8-7 b1 Gerry Olguin
6(6) 843389 Crafty Mcnabb (USA) Course Winner Julia Samulak 9 8-7 Steven Bahen
7(7) 424775 Timark (USA) Course and Distance Winner Daniel Vella 4 8-7 Justin Stein
8(8) 761554 Jive On (USA) Course and Distance Winner Gail Cox 4 8-12 Luis Contreras

19:30 Maiden Special Weight Full card

  • $50,000 added, 2yo
  • 5f
19:30 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
2(2) 0 Keenwah (USA) Richard Morden 2 8-7 b1 Terry Husbands
4(4) Hurricane Mimi (USA) Jr Ross Armata, 2 8-7 Steven Bahen
5(5) 328 Bide A Wee Island (USA) Catherine Day Phillips 2 8-7 Patrick Husbands
6(6) 4532 I'm Just Sayin (USA) William Tharrenos 2 8-7 Gary Boulanger
7(7) She Ain't Bad (USA) Robert Tiller 2 8-7 b1 Eurico Silva Da
8(8) 7 Aisle Altar Hymn (USA) Ralph Biamonte 2 8-7 Todd Kabel
9(9) 222 Last Minute Lucy (USA) Beaten Favourite Danny O'Callaghan 2 8-7 Richard Dos Ramos
10(10) Bear's Victoria (USA) Reade Baker 2 8-7 b1 Emma Jayne Wilson
11(11) Sweet Livilu (USA) Paul Attard 2 8-7 Jesse Campbell
12(12) Ring It On (USA) Mike Silvera 2 8-7 b1 Jermaine Bridgmohan
13(13) 650455 Wind Charm (USA) John Cardella 2 8-7 b1 Emile Ramsammy
15(15) 800 Fiddlelina (USA) Debra Ware 2 8-2 Skye Chernetz (5)
1(1) 0 San Nicola Angel (USA) Robert Barnett 2 8-7 Non-runner
3(3) Silent Rush (USA) Darren Glennon 2 8-7 Non-runner
14(14) 5 Mi Hat Mi Coat (USA) Abraham Katryan 2 8-7 Non-runner
16(16) 98 Voukefalas (USA) Ryan Jones 2 8-7 Non-runner

19:59 Claiming Full card

  • $24,000 added, 3yo+
  • 1m 110y
19:59 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 907661 Bestavailable (USA) Course and Distance Winner Michael Wright 3 8-5 Jesse Campbell
3(3) 163445 Moonshine Martini (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Robert Crean 3 8-7 O Moreno
4(4) 13306-9 Jinx Buster (USA) Course and Distance Winner Danny O'Callaghan 6 8-8 Richard Dos Ramos
5(5) 805132 Smooth Charlie (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Carlos Grant 3 8-7 Eurico Silva Da
6(6) 684967 Bell's First Lad (USA) Course and Distance Winner James Hardy 6 7-12 Erika Smilovsky (10)
7(7) 8-14751 Northern Bluebird (USA) Course WinnerDistance Winner Darwin Banach 3 8-0 Sheena Ryan (5)
8(8) 1-88684 Promising Dancer (USA) Course Winner Robert Neumann 8 8-8 Todd Kabel
9(9) 133781 O Wanderlust (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Julia Carey 4 8-8 Gerry Olguin
10(10) 377525 Get A Grip (IRE) Distance Winner Kevin Attard 6 8-10 David Moran
12(12) 4-46085 Simply Smart (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Nickolas De Toro 4 8-3 Skye Chernetz (5)
13(13) 3-76956 Drink Or Sink (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Mark Fournier 5 8-8 David Garcia
14(14) 459645 Mist Opportunity (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Michelle Love 5 8-8 Emma Jayne Wilson
2(2) 874713 Slew The Maestro (USA) Desmond Maynard 7 8-3 Non-runner
11(11) 019332 Silent Humor (USA) Nelson Bunting 5 8-8 Non-runner
15(15) 907950 Mount Brew (USA) Abraham Katryan 3 8-5 Non-runner
16(16) 137813 On With The Show (USA) Ricky Griffith 3 8-7 Non-runner

20:28 Maiden Claiming Full card

  • $30,501 added, 2yo
  • 1m 70y
20:28 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 83 Zip It Carson (USA) John Charalambous 2 8-8 Steven Bahen
2(2) 5 Weekend Affair (USA) Beaten Favourite Sid Attard 2 8-3 Justin Stein
3(3) 79526 Gigante (USA) Nicholas Gonzalez 2 8-3 Christopher Griffith
4(4) 6 Perfect Pour (USA) Ashlee Brnjas 2 8-8 Jesse Campbell
5(5) Brew On The Beach (USA) Scott Fairlie 2 8-3 b1 Luis Contreras
6(6) 9725 David's Brew (USA) Scott Fairlie 2 7-12 Sheena Ryan (5)
7(7) 702 Pentameter (USA) Beaten Favourite Ian Black 2 8-3 Emma Jayne Wilson
8(8) 5 Bairds (USA) Beaten Favourite Mark Casse 2 8-3 Patrick Husbands
9(9) 975 Versaggi (USA) Ronald Sadler 2 7-12 Tommy Wong (5)
10(10) 24 Alphabetical Order (USA) Michael Wright 2 8-3 Gary Boulanger
11(11) 7 Great Bentley (USA) Andrew Smith 2 7-12 Skye Chernetz (5)
12(12) 0683 Executable (USA) Carlos Grant 2 7-12 Katy Morrison (5)

20:57 Claiming Full card

  • $25,200 added, 3yo+
  • 6f
20:57 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 136122 Mia's Rocket (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Steve Attard 4 8-10 Eurico Silva Da
2(2) 521546 Beaujack (USA) Gary Terrien 6 8-5 b1 Katy Morrison (5)
3(3) 0-31510 Takemebaktoartemus (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Preston Ferris 4 8-8 Justin Stein
4(4) 334217 Royal Greatness (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Martin Drexler 4 8-10 Luis Contreras
5(5) 61-1115 Hank's Hill (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Allen Desruisseaux 5 8-10 Emile Ramsammy
6(6) 131129 Daniel Be Good (USA) Beaten FavouriteCourse WinnerCourse and Distance Winner Arthur Silvera 7 8-8 O Moreno
7(7) 686552 Gas N Dash (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Sam Di Pasquale 7 8-8 Todd Kabel
8(8) 562176 Solo Player (USA) Beaten FavouriteCourse WinnerCourse and Distance Winner John Cardella 4 8-8 James McAleney
9(9) 614441 Dixie Troop (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Stuart Simon 4 8-8 Jesse Campbell
10(10) 656322 Bet On Jack (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Tino Attard 4 8-8 Gary Boulanger
11(11) 71-2268 Crowns Dynasty (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Brian Lynch 4 8-10 David Garcia
12(12) 656139 Bathsheba Station (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Greg Cox 5 8-10 Steven Bahen

21:26 Stakes Full card

  • $125,000 added, 2yo
  • 7f
21:26 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 41 Total Accounting (USA) Course Winner Nicholas Gonzalez 2 8-7 Jesse Campbell
4(4) 153 Spadina Road (USA) Course Winner Robert Tiller 2 8-7 Eurico Silva Da
5(5) 2 Butilovesyababe (USA) Gordon Colbourne 2 8-5 Matt Moore
6(6) 215 Money Talks (USA) Course and Distance Winner William Tharrenos 2 8-7 Tyler Pizarro
7(7) 2122 Spin The King (USA) Beaten FavouriteCourse Winner Brian Lynch 2 8-10 David Moran
8(8) 511 Flashy Margaritta (USA) Course Winner Ralph Biamonte 2 8-10 Patrick Husbands
9(9) 1 Iron Wolf (USA) Course Winner Pat Parente 2 8-7 Justin Stein
2(2) 1 Hope For Fame (USA) Darwin Banach 2 8-7 Non-runner
3(3) 154 Figy's Mobil Pride (USA) Vito Armata 2 8-7 Non-runner
10(10) 41 Bandamba (USA) Ian Black 2 8-7 Non-runner

21:56 Allowance Full card

  • $70,300 added, 3yo+
  • 1m 110y
21:56 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 014253 We'llseeaboutthat (USA) Beaten FavouriteCourse Winner Sam Di Pasquale 3 8-7 Tyler Pizarro
2(2) 112942 Awfully Sinful (USA) Distance WinnerCourse and Distance Winner Michael Doyle 4 8-10 Luis Contreras
3(3) 5-49156 A Better Breeze (USA) Alexander McPherson 4 8-10 Todd Kabel
4(4) 1373 Revenge Is Mine (USA) Course Winner Catherine Day Phillips 3 8-7 Patrick Husbands
5(5) 117372 Lynnessa (USA) Course Winner Ronald Sadler 4 8-5 Tommy Wong (5)
6(6) 115831 I'm A Kittyhawk (USA) Course WinnerCourse and Distance Winner Robert Crean 3 8-9 David Moran

22:26 Maiden Claiming Full card

  • $30,501 added, 3yo+
  • 7f
22:26 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 274 Natorious Zapper (USA) Larry Cappuccitti 3 8-4 b1 Brittany Berg Vanden (5)
2(2) 6-33671 Chasing Bridget (USA) Desmond Maynard 4 8-9 Terry Husbands
3(3) 9-57 Track 'em Down (USA) Catherine Day Phillips 3 8-7 Luis Contreras
4(4) 962526 Drop To Pop (USA) Luke Carnegie 3 8-4 Tommy Wong (5)
5(5) 454835 Jasper's Posse (USA) Tino Attard 3 8-7 Eurico Silva Da
6(6) 630538 Onetwopunch (USA) David Cotey 4 8-6 Skye Chernetz (5)
7(7) 08- Sombrero De Copa (USA) Sean Smullen 3 8-7 Gary Boulanger
8(8) 4 That Sonofagun (USA) Ross Armata 4 8-11 Jesse Campbell
9(9) 00 Celo Bound (USA) Deborah England 3 8-7 Richard Dos Ramos
10(10) 293764 B Vexed (USA) Beaten Favourite Julia Samulak 6 8-9 Steven Bahen

22:56 Maiden Special Weight Full card

  • $50,000 added, 3yo+
  • 5f
22:56 Woodbine Racecards Saturday 9th November 2013
No Form Horse Trainer Age Weight Jockey
1(1) 67858 Ginger B (USA) George Billers 3 8-8 Justin Stein
2(2) 75 Princess Canada (USA) Danny Yu 4 8-10 David Garcia
3(3) Marathon Run (USA) Desmond Maynard 3 8-3 Tommy Wong (5)
4(4) 026347 Bug's Girl (USA) Jr John Le Blanc, 3 8-8 Steven Bahen
5(5) 236553 Whitewater Mist (USA) Judith Pottins 6 8-5 Sheena Ryan (5)
6(6) 00425 Take A Gamble (USA) Beaten Favourite Paul Attard 3 8-8 Jesse Campbell
7(7) 477223 Silent Streak (USA) Beaten Favourite Steven Chircop 3 8-8 Eurico Silva Da
9(9) 47244 Pats On The Bay (USA) Terrence Rigby 3 8-8 Todd Kabel
10(10) 304 Abitibi Limits (USA) C Rabstein 3 8-8 Juan Crawford
11(11) 322467 Eildon Hall (USA) Beverly Buck 4 8-5 Brittany Berg Vanden (5)
8(8) 845884 Early Ringaling (USA) Ross Armata 3 8-8 Non-runner