Saturday 1st March

Aviva Premiership

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Exeter
    • Tries:
      Dolman(41), Whitten(66)

    • Conversions:
      Slade(41)

    • Penalties:
      Slade(11,20)

    18 - 0
    London Irish
  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Harlequins
    • Tries:
      Smith(55), Sloan(68)

    • Conversions:
      Botica(68)

    • Penalties:
      Botica(39,42,63)

    21 - 20
    Worcester
    • Tries:
      Lemi(30), Pennell(74)

    • Conversions:
      Lamb(30), Pennell(74)

    • Penalties:
      Pennell(5), Lamb(23)

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Wasps
    • Tries:
      Simpson(48)

    • Penalties:
      Carlisle(17,20,24,47)

    17 - 21
    Sale
    • Tries:
      Braid(11), Leota(54)

    • Conversions:
      Cipriani(11)

    • Penalties:
      Cipriani(7,60,76)

  •  
    15:15
    Aviva Premiership
    Northampton
    • Tries:
      Pisi(2), Clark(56), Stephenson(65), Waller(74), Hooley(79)

    • Conversions:
      Myler(2,57,76,66)

    • Penalties:
      Myler(20,40)

    39 - 13
    Gloucester
    • Tries:
      Trinder(7)

    • Conversions:
      Burns(7)

    • Penalties:
      Burns(23,48)

Super Rugby

  •  
    06:35
    Super Rugby - Overall Group
    Chiefs
    • Tries:
      Nanai-Williams(11), Messam(48), Ngatai(68)

    • Conversions:
      Cruden(12,49,69)

    21 - 19
    Highlanders
    • Tries:
      Hardie(32)

    • Conversions:
      Sopoaga(34)

    • Penalties:
      Sopoaga(20,38,58,3)

  •  
    08:40
    Super Rugby - Overall Group
    Waratahs
    • Tries:
      Folau(3,26), Betham(34)

    • Conversions:
      Foley(27,35,49)

    • Penalties:
      Foley(61,78)

    32 - 5
    Reds
    • Tries:
      Turner(40)

  •  
    11:00
    Super Rugby - Overall Group
    Western Force
    • Tries:
      Hayward(77)

    • Conversions:
      Ebersohn(78)

    14 - 27
    Brumbies
    • Tries:
      Fardy(9), Mogg(15), Coleman(23)

    • Conversions:
      White(10,16,24)

    • Penalties:
      White(40,55)

  •  
    15:05
    Super Rugby - Overall Group
    Bulls
    • Tries:
      Serfontein(24)

    • Conversions:
      Potgieter(25)

    • Penalties:
      Potgieter(9,12,39,62,74)

    • Drop Goals:
      Potgieter(36)

    25 - 17
    Lions
    • Tries:
      Watermeyer(13), Wepener(77)

    • Conversions:
      Boshoff(14,79)

    • Penalties:
      Boshoff(33)

Guinness PRO12

  •  
    15:00
    Guinness PRO12
    Zebre
    • Tries:
      Leonard(4), Toniolatti(22)

    • Conversions:
      Haimona(4)

    • Penalties:
      Orquera(65)

    15 - 10
    Cardiff Blues
    • Tries:
      Williams(50)

    • Conversions:
      Davies(50)

    • Penalties:
      Watts-Jones(16)

  •  
    17:00
    Guinness PRO12
    Connacht
    • Tries:
      Carr(6), Muldoon(13,63), Marmion(34), McKeown(75)

    • Conversions:
      Parks(6,13,34,63), Nikora(75)

    • Penalties:
      Parks(24)

    38 - 6
    Treviso
    • Penalties:
      Berquist(10,22)

  •  
    18:30
    Guinness PRO12
    Scarlets
    • Tries:
      Davies(27), Barclay(51)

    • Conversions:
      Thomas(51)

    • Penalties:
      Barkley(13), Thomas(50)

    18 - 13
    Munster
    • Tries:
      van den Heever(36)

    • Conversions:
      Keatley(36)

    • Penalties:
      Keatley(15,40)

  •  
    20:30
    Guinness PRO12
    Leinster
    • Tries:
      Reid(6), Fanning(38), Ruddock(63)

    • Conversions:
      Madigan(6,63)

    • Penalties:
      Madigan(18,27,30)

    28 - 25
    Glasgow
    • Tries:
      Vernon(12,23), Matawalu(50)

    • Conversions:
      Russell(12,50)

    • Penalties:
      Russell(40,76)

The Championship

  •  
    15:00
    The Championship
    Ealing
    • Penalties:
      Ward(6,27)

    6 - 39
    London Welsh
    • Tries:
      Brown(40), Vella(50), Stegmann(52), Scott(58), May(67)

    • Conversions:
      Robinson(40,50,52), Davies(68)

    • Penalties:
      Robinson(29,38)

  •  
    15:00
    The Championship
    Moseley
    • Tries:
      Owen(58), Williams(66)

    • Conversions:
      Thomas(58)

    • Penalties:
      Thomas(32,26,9,45)

    24 - 13
    Bedford
    • Tries:
      Tupai(20), Tapley(52)

    • Penalties:
      Sharp(47)

  •  
    16:45
    The Championship
    Rotherham
    • Tries:
      Mulchrone(40), Socino(69)

    • Conversions:
      Socino(40,69)

    • Penalties:
      Murphy(28), Socino(38,42,)

    26 - 34
    Bristol
    • Tries:
      Rennie(13), Koster(16), Mosses(19,48)

    • Conversions:
      Robinson(16,20,13,48)

    • Penalties:
      Robinson(65,72)

Top 14

RBS Premiership Division One

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Aberdeen GSFP
    • Tries:
      Metcalfe(9), McGuigan(11), Oag(62), O'Conner(71)

    • Conversions:
      Aloe(71)

    22 - 34
    Melrose
    • Tries:
      Little(3), Ecles(31), Anderson(57), Lockington(79), Helps(80)

    • Conversions:
      Ecles(31), Helps(57,80)

    • Penalties:
      Helps(30)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Ayr
    • Tries:
      Gossman(2), Gossman(10), McConnell(58), Sutherland(64)

    • Conversions:
      Curle(64)

    22 - 11
    Edinburgh Acads
    • Tries:
      Blair(24)

    • Penalties:
      Black(30,57)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Currie
    • Tries:
      Weston(20), Cox(26), Cairns(30), Pollock(46), Smith(71), Dominguez(74), Peacock(80)

    • Conversions:
      Horne(20,26,80), Reynolds(71,74)

    45 - 17
    Hawick
    • Tries:
      Blacklock(37), Johnstone(56)

    • Conversions:
      Renwick(37,56)

    • Penalties:
      Renwick(68)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Heriots Rugby C
    • Tries:
      Nimmo(33,56), Maltman(60), Tullis(65), Goudie(77)

    • Conversions:
      Wilson(33,60,65)

    31 - 38
    Glasgow Hawks
    • Tries:
      Leckie(5), Steven(25,70), Maclay(27), Lowe(37), Lohar(40)

    • Conversions:
      Leckie(5), Wight(25,70), Lowe(37)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Stirling County
    • Tries:
      Barsanti(18)

    • Conversions:
      Archibald(18)

    7 - 11
    Gala
    • Tries:
      Dods(50)

    • Penalties:
      O'Hagan(57,66)

Welsh Principality Building Society Premiership

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Aberavon
    • Tries:
      Phillips(26,41), Duncan(51)

    • Conversions:
      Thomas(26,41,51)

    • Penalties:
      Thomas(11,40)

    27 - 26
    Cross Keys
    • Tries:
      Cordy-Redden(8,18), Jones(63), Andrews(80)

    • Penalties:
      Jones(11,21)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Bridgend
    • Tries:
      George(32), Evans(55,62), James(76)

    • Conversions:
      Dixon(32,62)

    24 - 46
    Newport
    • Tries:
      Waters(5), O'Driscoll(19,27), Beach(49), Broad(51), Morgan(68)

    • Conversions:
      O'Driscoll(5,19,27,49,68)

    • Penalties:
      O'Driscoll(34,65)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Neath
    • Tries:
      Young(18,58,63), Ford(34,40)

    • Conversions:
      Ford(34,40,58,63)

    33 - 36
    Cmth Qui
    • Tries:
      Williams(1), Phillips(10), Gallagher(44)

    • Conversions:
      Evans(1,10,44)

    • Penalties:
      Evans(15,28,37,60,80)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Pontypridd
    • Tries:
      Shellard(12), Walsh(19), Williams(24), Penalty(54)

    • Conversions:
      Flanagan(19,24,54)

    • Penalties:
      Flanagan(33,72,74)

    35 - 20
    Llandovery
    • Tries:
      Jacobs(22), Warren(66)

    • Conversions:
      Garland(22,66)

    • Penalties:
      Garland(6,43)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Swansea
    • Tries:
      Penalty(31), Harvey(43)

    • Conversions:
      Price(31,43)

    14 - 18
    Cardiff
    • Tries:
      Stephens(24), Harford(63)

    • Conversions:
      Maynard(24)

    • Penalties:
      Maynard(57,74)

National League Division One

  •  
    14:00
    National League Division One
    Loughbo Stus
    • Tries:
      Daniels(49), Dowsett(80)

    • Conversions:
      Davis(51,80)

    • Penalties:
      Davis(10)

    17 - 18
    Rosslyn Park
    • Tries:
      Ajuwa(31,62)

    • Conversions:
      Sneddon(64)

    • Penalties:
      Sneddon(27,39)

  •  
    14:30
    National League Division One
    Doncaster
    • Tries:
      Hills,Clark,Walker,Flockhart

    • Conversions:
      Flockhart

    24 - 19
    Blaydon
    • Tries:
      Smithson,Kirbirige

    • Conversions:
      Baggett

  •  
    15:00
    National League Division One
    Blackheath
    • Tries:
      Mama,Graham,Allen

    • Conversions:
      Whatling

    • Penalties:
      Whatling

    32 - 24
    Cinderford
    • Tries:
      Hicks,Randall

    • Conversions:
      Davies

    • Penalties:
      Davies

  •  
    15:00
    National League Division One
    Fylde
    • Tries:
      Johnson(27), De Le Harpe(60)

    • Conversions:
      Johnson(27)

    • Penalties:
      Johnson(69)

    15 - 36
    Coventry
    • Tries:
      Pailor(31), Darkintis(40), Hurrell(53), Evans(80), Jones(80)

    • Conversions:
      Hopgson(40,53,80,80)

    • Penalties:
      Hopgson(10)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Old Albs
    • Tries:
      Johnson

    • Conversions:
      Rayner

    • Penalties:
      Rayner

    • Drop Goals:
      Rayner

    19 - 10
    Henley
    • Tries:
      Yarnton

    • Conversions:
      Comben

    • Penalties:
      Comben

  •  
    15:00
    National League Division One
    Tynedale
    • Tries:
      Franland(9,76), Visser(50), Beasley(68)

    • Conversions:
      Beasley(68,76)

    • Penalties:
      Beasley(40)

    27 - 5
    Esher
    • Tries:
      Maguire(43)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Wharfedale
    • Tries:
      Jordan(3,34)

    • Penalties:
      Barrett(19,26,29,54,63)

    • Drop Goals:
      Barrett(69)

    28 - 34
    Richmond
    • Tries:
      Abrahams(16), Attlee(31), Kyle(59), Davies(80)

    • Conversions:
      Kirby(16,31,59,80)

    • Penalties:
      Kirby(51,68)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Worthing
    • Tries:
      Richards(7,14), Richards(11), Miles(57), Nielsen(70)

    • Conversions:
      Govett(12,14,57)

    • Penalties:
      Govett(66)

    34 - 17
    Hull Ionians
    • Tries:
      Reakes(26), Rice(29)

    • Conversions:
      Green(26,29)

    • Penalties:
      Green(51)

Swalec Welsh National League Division One West

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Ammanford
    17 - 30
    Carm Ath
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Builth Wl
    • Tries:
      Brown

    27 - 13
    Loughor
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Cwllfell
    • Tries:
      Andrews

    28 - 17
    Crymych
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Glynneath
    • Tries:
      Bow

    25 - 10
    Kenfig Hil
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Kidwelly
    • Tries:
      Northcote

    56 - 11
    Llagnch
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Waunwyd
    8 - 13
    Whitland

Swalec Welsh National League Division One East

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Gilfach G
    15 - 5
    Rhydyfelin
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Merthyr
    • Tries:
      Baker

    45 - 10
    Rumney
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Nelson
    8 - 50
    Ystrad Rd
    • Tries:
      Al Azawi

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Penallta
    16 - 16
    Bedlinog
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Treorchy
    25 - 14
    Glamorgan Wande

This Week