Home team Away Team

Cavalieri Prato

  • Sepe, Ruffolo, Cannone,
    Penalty goals: Frati (2),
    Conversions: Frati,
23 - 37

Stade Francais

  • Penalty, Fillol, Fainifo (3),
    Penalty goals: Bezy (2),
    Conversions: Bezy (3),
Cavalieri Prato
    Inter-
changes
15. Michele Sepe
14. Alessandro Lunardi Substituted off75'
13. Denis Majstorovic
12. Ross McCann
11. Billy Ngwaini
10. Filippo Vezzosi Substituted off72'
9. Marco Frati Substituted off63'
1. Nicolas De Gregori Substituted off52'
2. Lorenzo Giovachelli Substituted off68'
3. Cosma Garfagnoli Substituted off58'
4. Giuseppe Boggiani Substituted off54'
5. Rome Tautua
6. Edoardo Ruffolo
7. Luca Petillo Substituted off68'
8. Alberto Saccardo
Substitues
16. Niccolo Cannone Substituted on52'
17. Renzo Balboni Substituted on68'
18. Agustin Cavalieri Substituted on54'
19. Alfonso Damiani Substituted on68'
20. Pino Patelli Substituted on63'
21. Niccolo Tempestini Substituted on72'
22. Fabio Nannini Substituted on75'
23. Andrea Pozzi Substituted on58'
Stade Francais
    Inter-
changes
15. Paul Warwick
14. Paul Sackey
13. Lisandro Gomez Lopez
12. Jeremy Sinzelle
11. Francis Fainifo
10. Nicolas Bezy
9. Jerome Fillol
1. Zurabi Zhvania Substituted off51'
2. Remi Bonfils Substituted off75'
3. Rabah Slimani Substituted off72'
4. Anton van Zyl Substituted off68'
5. Nicolas Garrault
6. Lei Tomiki
7. Arthur Chollon
8. Pierre Rabadan Substituted off74'
Substitues
16. Michael van Vuuren Substituted on75'
17. Jeremy Becasseau Substituted on72'
18. Stan Wright Substituted on51'
19. Juan Cruz Guillemain Substituted on68'
20. David Lyons Substituted on74'
21. Lucas Rubio
22. Julien Arias
22. Jules Plisson

European Rugby Challenge Cup Table

European Rugby Challenge Cup Table - January 18 2014
Pos Team P Pts
3 Cavalieri Prato 6 11
4 Lusitanos 6 0
Forthcoming European Rugby Challenge Cup Fixtures
TimeFixture
European Rugby Challenge Cup
Thursday 16th October
European Rugby Challenge Cup
19:45Gloucester vs Brive
Friday 17th October
19:00Bordeaux-Begles vs Edinburgh
Saturday 18th October
13:00LOU Rugby vs London Welsh
14:30Cardiff Blues vs Grenoble
15:00Zebre vs Oyonnax
17:00Connacht vs La Rochelle
19:00Bayonne vs Exeter
19:45Stade Francais vs Newport Gwent D'gons
Thursday 23rd October
19:45London Welsh vs Bordeaux-Begles
Friday 24th October
18:30Grenoble vs London Irish
18:30La Rochelle vs Bayonne
19:30Brive vs Zebre
19:30Newport Gwent D'gons vs Newcastle
19:45Edinburgh vs LOU Rugby
Saturday 25th October
15:00Exeter vs Connacht
19:45Oyonnax vs Gloucester

Experts & Blogs

Phil Edwards

Phil Edwards

Read the thoughts and opinions of Phil Edwards with skysports.com