Home team Away Team

Brive

  • Voretamaya, Laranjeira,
    Penalty goals: Laranjeira (3),
    Conversions: Laranjeira (2),
23 - 16

Newcastle

  • Lawson, Shortland,
    Penalty goals: Godman (2),
  • European Rugby Challenge Cup
  • Pool 3
  • 19th Oct 2013
  • KO 20:00
  • Ground: Stadium Municipal
  • Att: 9,217
Brive
    Inter-
changes
15. Laurent Ferreres Substituted off66'
14. Alfi Mafi
13. Sevania Galala Substituted off63'
12. Thomas Laranjeira
11. Romain Sola
10. Damien Neveu Substituted off61'
9. Damien Lavergne Substituted off50'
1. Guillaume Ribes Substituted off50'
2. Tamato Leupolu Substituted off50'
3. Victor Lebas Substituted off66'
Sin Binned 21' 4. Simon Pinet
5. Fabien Laurent
6. Hugues Briatte Substituted off20'
7. Keiron Murphy
23. Venione Voretamaya
Substitues
8. Francois Da Ros Substituted on50'
16. Johannes Coetzee Substituted on50'
17. Victor Laval Substituted on50'
18. Tjiuee Uanivi Substituted on66'
19. Said Hireche Substituted on20'
20. Romain Kusiolek Substituted on61'
21. Anderson Neisen Substituted on66'
22. Baptiste Delage Substituted on63'
Newcastle Falcons
    Inter-
changes
15. Alex Tait
14. Noah Cato
13. Adam Powell Substituted off63'
12. James Fitzpatrick
11. Ryan Shortland Substituted off61'
10. Phil Godman Substituted off71'
9. Warren Fury
1. Rob Vickers Substituted off50'
2. Scott Lawson Substituted off50'
3. Scott Wilson Substituted off50'
4. McKenzie Substituted off59'
5. Sean Tomes
6. Dom Barrow
7. Mark Wilson
8. Christopher York
Substitues
16. George Mcguigan Substituted on50'
17. Shiel Substituted on50'
Sin Binned 58' 18. Oliver Tomaszczyk Substituted on50'
19. Scott MacLeod Substituted on59'
20. Ally Hogg Substituted on63'
21. Chris Pilgrim Substituted on61'
22. Joel Hodgson Substituted on71'
23. Sean Brown
Forthcoming European Rugby Challenge Cup Fixtures
TimeFixture
European Rugby Challenge Cup
Thursday 4th December
European Rugby Challenge Cup
19:45La Rochelle vs Exeter
Friday 5th December
18:30Grenoble vs Rovigo
18:30Brive vs Oyonnax
20:00Newcastle vs Stade Francais
Saturday 6th December
11:00Bucuresti vs Dragons
15:15Cardiff Blues vs London Irish
17:00Connacht vs Bayonne
19:45Bordeaux-Begles vs LOU Rugby
Sunday 7th December
14:00Edinburgh vs London Welsh
15:15Gloucester vs Zebre
Thursday 11th December
19:45Stade Francais vs Newcastle
Friday 12th December
18:30LOU Rugby vs Bordeaux-Begles
19:30Newport Gwent D'gons vs Bucuresti
Saturday 13th December
14:00Rovigo vs Grenoble
15:00London Irish vs Cardiff Blues
15:00Exeter vs La Rochelle
15:00Zebre vs Gloucester
17:30Oyonnax vs Brive
19:45Bayonne vs Connacht
Sunday 14th December
14:30London Welsh vs Edinburgh
Saturday 17th January
TBCLOU Rugby vs Edinburgh
TBCConnacht vs Exeter
TBCNewcastle vs Newport Gwent D'gons
TBCZebre vs Brive
TBCGloucester vs Oyonnax

Experts & Blogs

Phil Edwards

Phil Edwards

Read the thoughts and opinions of Phil Edwards with skysports.com