Home team Away Team

Bayonne

  • Fonua, Fa'aoso, Sayerse,
    Penalty goals: Loustalot (3),
    Conversions: Loustalot (3),
30 - 24

Exeter

  • Rimmer , Hughes,
    Penalty goals: Sweeney (3), Arnott,
    Conversions: Sweeney,
  • European Rugby Challenge Cup
  • Pool 2
  • 18th Oct 2014
  • KO 19:00
  • Ground: Stade Jean Dauger
  • Att: 8,206
Bayonne
    Inter-
changes
15. Jon Elissalde Substituted off72'
14. Saimoni Vaka Substituted off67'
Sin Binned 59' 13. Matheiu Visensang
12. Matthieu Ugalde
11. Pierre Sayerse
10. Clement Otazo
9. Christophe Loustalot
1. JC Janse van Rensburg
Sin Binned 37' 2. Gregory Arganese
3. Florian Lapeyrade
4. Opeti Fonua Substituted off77'
5. Pelu Taele-Pavihi
Sin Binned 53' 6. Baptiste Chouzenoux
7. Clement Ancely Substituted off39'
8. Jean Monribot
Substitues
16. Labouyrie Substituted on39'
17. Lucas Pointud
18. Gert Muller
19. Lisiate Fa'aoso Substituted on77'
20. Guillaume Rouet
21. Bastien Duhalde Substituted on67'
22. Martin Bustos Moyana Substituted on72'
23. Mark Chisholm
Exeter
    Inter-
changes
15. Jack Arnott
14. Jack Nowell
13. Adam Hughes
12. Whitten
11. Tom James
10. Ceri Sweeney
9. Haydn Thomas
1. Carl Rimmer Substituted off64'
2. Elvis Taione Substituted off64'
3. Moray Low Substituted off64'
4. Mitch Lees Substituted off42'
5. Ryan Caldwell
6. Don Armand
7. James Scaysbrook Substituted off42'
8. Kai Horstmann
Substitues
16. Greg Bateman Substituted on64'
17. Brett Sturgess Substituted on64'
18. Alex Brown Substituted on64'
19. Damian Welch Substituted on42'
20. Sireli Naqelevuki Substituted on42'
21. Dave Lewis
22. Gareth Steenson
23. Fetu Vainikolo
Forthcoming European Rugby Challenge Cup Fixtures
TimeFixture
European Rugby Challenge Cup
Thursday 4th December
European Rugby Challenge Cup
19:45La Rochelle vs Exeter
Friday 5th December
18:30Grenoble vs Rovigo
18:30Brive vs Oyonnax
20:00Newcastle vs Stade Francais
Saturday 6th December
TBCBucuresti vs Newport Gwent D'gons
15:15Cardiff Blues vs London Irish
17:00Connacht vs Bayonne
19:45Bordeaux-Begles vs LOU Rugby
Sunday 7th December
14:00Edinburgh vs London Welsh
15:15Gloucester vs Zebre
Thursday 11th December
19:45Stade Francais vs Newcastle
Friday 12th December
18:30LOU Rugby vs Bordeaux-Begles
19:30Newport Gwent D'gons vs Bucuresti
Saturday 13th December
14:00Oyonnax vs Brive
14:00Rovigo vs Grenoble
15:00London Irish vs Cardiff Blues
15:00Zebre vs Gloucester
15:00Exeter vs La Rochelle
19:45Bayonne vs Connacht
Sunday 14th December
14:30London Welsh vs Edinburgh
Saturday 17th January
TBCLOU Rugby vs Edinburgh
TBCConnacht vs Exeter
TBCNewcastle vs Newport Gwent D'gons
TBCZebre vs Brive
TBCGloucester vs Oyonnax

Experts & Blogs

Phil Edwards

Phil Edwards

Read the thoughts and opinions of Phil Edwards with skysports.com