The Official Video Game of the Winter Olympics Winter Oympics 2010

Winter Olympics Schedule

All times local. GMT is +8hrs.
Friday 12th February Results
Ski Jumping
09:00 NH Individual Trial Qualification
10:00 NH Individual Qualification Round
18:00 Opening Ceremony
Saturday 13th February Results
Biathlon
13:00 Women's 7.5 km Sprint
Freestyle Skiing
16:30 Ladies' Moguls Qualification
19:30 Ladies' Moguls Final
Ice Hockey
12:00 Women's Preliminary Round - Group A Game 1
17:00 Women's Preliminary Round - Group A Game 2
Luge
17:00 Men's Singles Run 1
19:00 Men's Singles Run 2
Short Track
17:00 Men's 1500 m Heats
17:45 Ladies' 500 m Heats
18:24 Men's 1500 m Semifinals
18:49 Ladies' 3000 m Relay Semifinals
19:18 Men's 1500 m Finals
Ski Jumping
08:30 NH Individual Trial for Competition
09:45 NH Individual 1st Round
10:45 NH Individual Final Round
Speed Skating
12:00 Men's 5000 m
Sunday 14th February Results
Biathlon
11:15 Men's 10 km Sprint
Figure Skating
16:30 Pairs Short Program
Freestyle Skiing
14:30 Men's Moguls Qualification
17:30 Men's Moguls Final
Ice Hockey
12:00 Women's Preliminary Round - Group B Game 3
16:30 Women's Preliminary Round - Group B Game 4
Luge
13:00 Men's Singles Run 3
15:00 Men's Singles Run 4
Nordic Combined
09:00 Individual NH/10 km CC
10:00 Individual NH/10 km CC Competition Round
13:45 Individual NH/10 km CC
Speed Skating
13:00 Ladies' 3000 m
Monday 15th February Results
Alpine Skiing
10:30 Men's Downhill
Cross Country Skiing
10:00 Ladies' 10 km Free
12:30 Men's 15 km Free
Figure Skating
17:00 Pairs Free Skating
Ice Hockey
14:30 Women's Preliminary Round - Group A Game 5
19:00 Women's Preliminary Round - Group A Game 6
Luge
17:00 Women's Singles Run 1
18:30 Women's Singles Run 2
Snowboard
10:30 Men's Snowboard Cross Qualification
14:00 Men's Snowboard Cross 1/8 Finals
14:26 Men's Snowboard Cross Quarterfinals
14:42 Men's Snowboard Cross Semifinals
14:53 Men's Snowboard Cross Finals
Speed Skating
15:30 Men's 500 m Race 1 of 2
17:28 Men's 500 m Race 2 of 2
Tuesday 16th February Results
Biathlon
10:30 Women's 10 km Pursuit
12:45 Men's 12.5 km Pursuit
Curling
09:00 Men's Round Robin Session 1
14:00 Women's Round Robin Session 1
19:00 Men's Round Robin Session 2
Figure Skating
16:15 Men Short Program
Ice Hockey
12:00 Men's Preliminary Round - Group A Game 1
14:30 Women's Preliminary Round - Group B Game 7
16:30 Men's Preliminary Round - Group A Game 2
19:00 Women's Preliminary Round - Group B Game 8
21:00 Men's Preliminary Round - Group B Game 3
Luge
13:00 Women's Singles Run 3
14:30 Women's Singles Run 4
Snowboard
10:00 Ladies' Snowboard Cross Qualification
12:15 Ladies' Snowboard Cross Quarterfinals
12:29 Ladies' Snowboard Cross Semifinals
12:40 Ladies' Snowboard Cross Finals
Speed Skating
13:00 Ladies' 500 m Race 1 of 2
14:52 Ladies' 500 m Race 2 of 2
Wednesday 17th February Results
Alpine Skiing
11:00 Ladies' Downhill
Cross Country Skiing
10:15 Ladies' Individual Sprint Classic Qualification
10:45 Men's Individual Sprint Classic Qualification
12:30 Ladies' Individual Sprint Classic Quarterfinals
12:55 Men's Individual Sprint Classic Quarterfinals
13:20 Ladies' Individual Sprint Classic Semifinals
13:30 Men's Individual Sprint Classic Semifinals
13:45 Ladies' Individual Sprint Classic Finals
13:55 Men's Individual Sprint Classic Finals
Curling
09:00 Women's Round Robin Session 2
14:00 Men's Round Robin Session 3
19:00 Women's Round Robin Session 3
Ice Hockey
12:00 Men's Preliminary Round - Group C Game 4
14:30 Women's Preliminary Round - Group A Game 9
16:30 Men's Preliminary Round - Group C Game 5
19:00 Women's Preliminary Round - Group A Game 10
21:00 Men's Preliminary Round - Group B Game 6
Luge
17:00 Doubles' Run 1
18:00 Doubles' Run 2
Short Track
17:00 Ladies' 500 m Quarterfinals
17:27 Men's 1000 m Heats
18:14 Ladies' 500 m Semifinals
18:35 Men's 5000 m Relay Semifinals
19:07 Ladies' 500 m Finals
Snowboard
13:05 Men's Halfpipe Qualification
17:15 Men's Halfpipe Semifinals
19:15 Men's Halfpipe Finals
Speed Skating
16:00 Men's 1000 m
Thursday 18th February Results
Alpine Skiing
10:00 Ladies' Super Combined Downhill
13:00 Ladies' Super Combined Slalom
Biathlon
10:00 Women's 15 km Individual
13:00 Men's 20 km Individual
Curling
09:00 Men's Round Robin Session 4
14:00 Women's Round Robin Session 4
19:00 Men's Round Robin Session 5
Figure Skating
17:00 Men Free Skating
Ice Hockey
12:00 Men's Preliminary Round - Group A Game 7
14:30 Women's Preliminary Round - Group B Game 11
16:30 Men's Preliminary Round - Group A Game 8
19:00 Women's Preliminary Round - Group B Game 12
21:00 Men's Preliminary Round - Group B Game 9
Skeleton
16:00 Women's Heat 1
17:00 Women's Heat 2
18:30 Men's Heat 1
19:45 Men's Heat 2
Snowboard
12:30 Ladies' Halfpipe Qualification
16:00 Ladies' Halfpipe Semifinals
18:00 Ladies' Halfpipe Finals
Speed Skating
13:00 Ladies' 1000 m
Friday 19th February Results
Alpine Skiing
11:30 Men's Super-G
Cross Country Skiing
13:00 Ladies' 15 km Pursuit (7.5Classic+7.5Free)
Curling
09:00 Women's Round Robin Session 5
14:00 Men's Round Robin Session 6
19:00 Women's Round Robin Session 6
Figure Skating
16:45 Ice Dance Compulsory Dance
Ice Hockey
12:00 Men's Preliminary Round - Group C Game 10
16:30 Men's Preliminary Round - Group B Game 11
21:00 Men's Preliminary Round - Group C Game 12
Skeleton
15:45 Women's Heat 3
16:45 Women's Heat 4
18:20 Men's Heat 3
19:30 Men's Heat 4
Ski Jumping
08:30 LH Individual Trial Qualification
10:00 LH Individual Qualification Round
Saturday 20th February Results
Alpine Skiing
10:00 Ladies' Super-G
Bobsleigh
17:00 Two Man Heat 1
18:30 Two Man Heat 2
Cross Country Skiing
13:30 Men's 30 km Pursuit (15Classic+15Free)
Curling
09:00 Men's Round Robin Session 7
14:00 Women's Round Robin Session 7
19:00 Men's Round Robin Session 8
Freestyle Skiing
10:00 Ladies' Aerials Qualification Jump 1
10:50 Ladies' Aerials Qualification Jump 2
Ice Hockey
12:00 Men's Preliminary Round - Group A Game 13
14:30 Women's Classifications - Game 13
16:30 Men's Preliminary Round - Group B Game 14
19:00 Women's Classifications - Game 14
21:00 Men's Preliminary Round - Group C Game 15
Short Track
17:45 Ladies' 1500 m Heats
18:29 Men's 1000 m Quarterfinals
18:59 Ladies' 1500 m Semifinals
19:28 Men's 1000 m Semifinals
19:51 Ladies' 1500 m Finals
20:05 Men's 1000 m Finals
Ski Jumping
10:00 LH Individual Trial for Competition
11:30 LH Individual 1st Round
12:30 LH Individual Final Round
Speed Skating
16:15 Men's 1500 m
Sunday 21st February Results
Alpine Skiing
09:30 Men's Super Combined Downhill
12:30 Men's Super Combined Slalom
Biathlon
10:45 Men's 15 km Mass Start
13:00 Women's 12.5 km Mass Start
Bobsleigh
13:30 Two Man Heat 3
14:45 Two Man Heat 4
Curling
09:00 Women's Round Robin Session 8
14:00 Men's Round Robin Session 9
19:00 Women's Round Robin Session 9
Figure Skating
16:15 Ice Dance Original Dance
Freestyle Skiing
09:15 Men's Ski Cross Qualification
12:15 Men's Ski Cross 1/8 Finals
12:48 Men's Ski Cross Quarterfinals
13:07 Men's Ski Cross Semifinals
13:18 Men's Ski Cross Finals
Ice Hockey
12:00 Men's Preliminary Round - Group B Game 16
16:40 Men's Preliminary Round - Group C Game 18
Speed Skating
15:00 Ladies' 1500 m
Monday 22nd February Results
Cross Country Skiing
10:45 Ladies' Team Sprint Free Semifinal 1
11:10 Ladies' Team Sprint Free Semifinal 2
11:35 Men's Team Sprint Free Semifinal 1
12:00 Men's Team Sprint Free Semifinal 2
13:00 Ladies' Team Sprint Free Final
13:25 Men's Team Sprint Free Final
Curling
09:00 Men's Round Robin Session 10
14:00 Women's Round Robin Session 10
19:00 Men's Round Robin Session 11
Figure Skating
16:45 Ice Dance Free Dance
Freestyle Skiing
18:00 Men's Aerials Qualification Jump 1
18:50 Men's Aerials Qualification Jump 2
Ice Hockey
12:00 Women's Play offs Semifinals - Game 15
14:00 Women's Classifications 7th/8th - Game 16
17:00 Women's Play offs Semifinals - Game 17
19:00 Women's Classifications 5th/6th - Game 18
Ski Jumping
08:30 Team Trial Round
10:00 Team 1st Round
10:45 Team Final Round
Tuesday 23rd February Results
Alpine Skiing
09:30 Men's Giant Slalom 1st Run
13:00 Men's Giant Slalom 2nd Run
Biathlon
11:30 Women's 4x6 km Relay
Bobsleigh
17:00 Women's Heat 1
18:00 Women's Heat 2
Curling
09:00 Women's Round Robin Session 11
14:00 Men's Round Robin Session 12
19:00 Women's Round Robin Session 12
Figure Skating
16:30 Ladies Short Program
Freestyle Skiing
10:30 Ladies' Ski Cross Qualification
13:00 Ladies' Ski Cross 1/8 Finals
13:33 Ladies' Ski Cross Quarterfinals
13:52 Ladies' Ski Cross Semifinals
14:03 Ladies' Ski Cross Finals
Ice Hockey
12:00 Men's Playoffs Qualifications - Game 19
16:30 Men's Playoffs Qualifications - Game 20
19:00 Men's Playoffs Qualifications - Game 21
21:00 Men's Playoffs Qualifications - Game 22
Nordic Combined
09:00 Team/4x5 km CC Trial Round
10:00 Team/4x5 km CC Competition Round
13:00 Team/4x5 km CC 4x5 km Relay
Speed Skating
11:00 Men's 10000 m
Wednesday 24th February Results
Alpine Skiing
10:00 Ladies' Giant Slalom 1st Run
Bobsleigh
17:00 Women's Heat 3
18:00 Women's Heat 4
Cross Country Skiing
11:15 Men's 4x10 km Relay Classic/Free
Curling
09:00 Men's Tiebreaker Session 1
09:00 Women's Tiebreaker Session 1
14:00 Men's Tiebreaker Session 2
14:00 Women's Tiebreaker Session 2
19:00 Men's Tiebreaker Session 3
19:00 Women's Tiebreaker Session 3
Freestyle Skiing
19:30 Ladies' Aerials Final Jump 1
19:58 Ladies' Aerials Final Jump 2
Ice Hockey
12:00 Men's Playoffs Quarterfinals - Game 23
16:30 Men's Playoffs Quarterfinals - Game 24
19:00 Men's Playoffs Quarterfinals - Game 25
21:00 Men's Playoffs Quarterfinals - Game 26
Short Track
17:00 Ladies' 1000 m Heats
17:47 Men's 500 m Heats
18:26 Ladies' 3000 m Relay Finals
Speed Skating
13:00 Ladies' 5000 m
Thursday 25th February Results
Alpine Skiing
09:30 Ladies' Giant Slalom 2nd Run
Cross Country Skiing
11:00 Ladies' 4x5 km Relay Classic/Free
Curling
09:00 Women's Semifinal
14:00 Men's Semifinal
Figure Skating
17:00 Ladies Free Skating
Freestyle Skiing
18:00 Men's Aerials Final Jump 1
18:28 Men's Aerials Final Jump 2
Ice Hockey
11:00 Women's Bronze Medal Game - Game 19
15:30 Women's Gold Medal Game - Game 20
Nordic Combined
09:00 Individual LH/10 km CC Trial Round
10:00 Individual LH/10 km CC Competition Round
13:00 Individual LH/10 km CC 10 km
Friday 26th February Results
Alpine Skiing
10:00 Ladies' Slalom 1st Run
13:30 Ladies' Slalom 2nd Run
Biathlon
11:30 Men's 4x7.5 km Relay
Bobsleigh
13:00 Four Man Heat 1
14:30 Four Man Heat 2
Curling
09:00 Women's Bronze Medal Game
15:00 Women's Gold Medal Game
Ice Hockey
12:00 Men's Playoffs Semifinals Game 27
18:30 Men's Playoffs Semifinals Game 28
Short Track
18:00 Men's 500 m Quarterfinals
18:14 Ladies' 1000 m Quarterfinals
18:45 Men's 500 m Semifinals
18:53 Ladies' 1000 m Semifinals
19:16 Men's 500 m Finals
19:26 Ladies' 1000 m Finals
19:52 Men's 5000 m Relay Finals
Snowboard
10:00 Ladies' PGS Qualification Run
10:34 Ladies' PGS Elimination Run
12:15 Ladies' PGS 1/8 Finals
12:51 Ladies' PGS Quarterfinals
13:13 Ladies' PGS Semifinals
13:27 Ladies' PGS Finals
Speed Skating
12:30 Men's Team Pursuit Quarterfinals
13:20 Ladies' Team Pursuit Quarterfinals
14:07 Men's Team Pursuit Semifinals
Saturday 27th February Results
Alpine Skiing
10:00 Men's Slalom 1st Run
13:45 Men's Slalom 2nd Run
Bobsleigh
13:00 Four Man Heat 3
14:15 Four Man Heat 4
Cross Country Skiing
11:45 Ladies' 30 km Mass Start Classic
Curling
09:00 Men's Bronze Medal Game - Game 30
15:00 Men's Gold Medal Game
Figure Skating
16:30 Exhibition Gala
Ice Hockey
19:00 Men's Bronze Medal Game - Game 29
Snowboard
10:00 Men's PGS Qualification Run
10:34 Men's PGS Elimination Run
12:15 Men's PGS 1/8 Finals
12:51 Men's PGS Quarterfinals
13:13 Men's PGS Semifinals
13:27 Men's Parallel Giant Slalom Finals
Speed Skating
12:30 Ladies' Team Pursuit Semifinals
12:51 Men's Team Pursuit Final D
12:57 Men's Team Pursuit Final C
13:13 Ladies' Team Pursuit Final D
13:19 Ladies' Team Pursuit Final C
13:49 Men's Team Pursuit Final B
13:55 Men's Team Pursuit Final A
14:12 Ladies' Team Pursuit Final B
14:17 Ladies' Team Pursuit Final A
Sunday 28th February Results
Cross Country Skiing
09:30 Men's 50 km Mass Start Classic
Ice Hockey
12:15 Men's Gold Medal Game
17:30 Closing Ceremony