Saturday 5th September

International Match

  •  
    14:30
    International Match
    England
    • Tries:
      May(3), Watson(14)

    • Conversions:
      Ford(3)

    • Penalties:
      Ford(47), Farrell(72,78)

    21 - 13
    Ireland
    • Tries:
      O'Connell(52)

    • Conversions:
      Sexton(52)

    • Penalties:
      Sexton(8,49)

  •  
    16:45
    International Match
    Georgia
    Live
    Japan
  •  
    17:00
    International Match
    Wales
    Live
    Italy
  •  
    20:00
    International Match
    France
    vs
    Scotland

The Championship

  •  
    14:30
    The Championship
    Doncaster
    • Tries:
      Bulumakau(23), Makaafi(26,35), Shaw(75)

    • Conversions:
      Flockhart(24,36)

    • Penalties:
      Flockhart(3,54,69)

    33 - 35
    London Welsh
    • Tries:
      Armitage(12,32,71), Reynolds(60)

    • Conversions:
      Barkley(13), Carlisle(33,61)

    • Penalties:
      Carlisle(8,17,28)

Guinness PRO12

Top 14

  •  
    13:35
    Top 14
    Oyonnax
    • Tries:
      Maurouard(70,74)

    • Conversions:
      Lespinas(75)

    • Penalties:
      Robinson(3,11,16,23)

    24 - 41
    Clermont
    • Tries:
      Gear(14), Vulivuli(32), Strettle(32), Plante(58), Penalty(80)

    • Conversions:
      Lopez(14,33,33,59), Fernandez(80)

    • Penalties:
      Lopez(8,42)

  •  
    15:00
    Top 14
    Agen
    • Tries:
      Lamoulie(26), Francis(18)

    • Conversions:
      Francis(19)

    • Penalties:
      Francis(7,12,50,61,77)

    • Drop Goals:
      Francis(40)

    30 - 18
    Racing
    • Tries:
      Machenaud(2), Andreu(74)

    • Conversions:
      Machenaud(3)

    • Penalties:
      Machenaud(22,35)

  •  
    15:00
    Top 14
    Grenoble
    • Tries:
      Kimlin(30), Wisniewski(44), Aplon(62), Grice(67,76)

    • Conversions:
      Wisniewski(45), Loustalot(67)

    • Penalties:
      Wisniewski(2,15,23,36)

    41 - 15
    Pau
    • Tries:
      Campo(49), Niko(74)

    • Conversions:
      Marques(75)

    • Penalties:
      Fernandez(12)

  •  
    15:00
    Top 14
    La Rochelle
    • Tries:
      Aguillon(27), Holmes(57)

    • Conversions:
      Holmes(28)

    • Penalties:
      Holmes(8,18,32)

    21 - 18
    Brive
    • Penalties:
      Germain(2,13,20,47,63,72)

  •  
    15:35
    Top 14
    Toulouse
    vs
    Castres

RBS Premiership Division One

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Ayr
    • Tries:
      McPherson(10), Taylor(58), MacPherson(80)

    • Conversions:
      Armstrong(58,80)

    19 - 22
    Boroughmuir
    • Tries:
      Marshall(50), Laidlaw(80), Crombie(7)

    • Conversions:
      Laidlaw(7,80)

    • Penalties:
      Laidlaw(31)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Gala
    • Tries:
      O'Hagan(34), Burrows(64)

    • Conversions:
      O'Hagan(34)

    • Penalties:
      O'Hagan(24)

    15 - 10
    Hawick
    • Tries:
      Davies(42)

    • Conversions:
      Armstrong(42)

    • Penalties:
      Armstrong(9)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Heriots Rugby C
    • Tries:
      Simpson(24,69), Dewar(33,46)

    • Conversions:
      Wilson(33)

    • Penalties:
      Wilson(46)

    25 - 12
    Currie
    • Tries:
      Smith(5), Reynolds(8)

    • Conversions:
      Reynolds(5)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Melrose
    • Tries:
      McAndrew(15), Penalty(50)

    • Conversions:
      Helps(15,50)

    • Penalties:
      Helps(5,52)

    20 - 16
    Glasgow Hawks
    • Tries:
      Milne(28)

    • Conversions:
      Horne(28)

    • Penalties:
      Horne(38,60,78)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Stirling County
    • Tries:
      Grigg(4,58), Taikato-SImpson(14), Hutton(26), Treweek(32,50,71), Leishman(47)

    • Conversions:
      Hope(4,14,32,47,50,71)

    52 - 12
    Selkirk
    • Tries:
      Davies(66), MacDougall(80)

    • Conversions:
      Wellman(66)

Welsh Principality Building Society Premiership

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Aberavon
    26 - 12
    Cardiff
  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Bedwas
    28 - 24
    Cmth Qui
  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Bridgend
    • Tries:
      Bennet-Jones(35)

    • Conversions:
      Evans(35)

    8 - 20
    Ebbw Vale
    • Tries:
      Penalty(8), Hudd(43), Clarke(46)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Llandovery
    30 - 20
    Cross Keys
  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Llanelli
    • Tries:
      Lloyd(12), Jones(55), Shingler(67), Penalty(70)

    • Conversions:
      Shingler(12,55,67)

    32 - 68
    Pontypridd
    • Tries:
      Webber(5), Shellard(8), Thomas(22,37), Walsh(27), Lockyer(43,75), Williams(51), Evans(80)

    • Conversions:
      Evans(5,8,22,27,37,43,51)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Neath
    22 - 26
    Newport

National League Division One

ITM Cup

  •  
    03:35
    ITM Cup
    Waikato
    • Tries:
      McKenzie(6), Weber(36), Lienert-Brown(38), Stevenson(63)

    • Conversions:
      McKenzie(8,36,39,64)

    28 - 50
    Auckland
    • Tries:
      Fatialofa(5), Shigeno(21), Lam(51), Seu(56), Nanai(59), Moala(72), Hunt(78)

    • Conversions:
      Hickey(18,22,52,57,38), Hickey(80)

    • Penalties:
      Hickey(32)

  •  
    06:35
    ITM Cup
    Southland
    • Penalties:
      Moeke(7)

    3 - 53
    Wellington
    • Tries:
      Thrush(3,37,58), Bentley(47), Alosio(49,69), Fifita(62), Palu(78)

    • Conversions:
      Bentley(4,48,50), Garden-Bishop(63,70)

    • Penalties:
      Bentley(20)

  •  
    08:35
    ITM Cup
    Hawkes Bay
    • Tries:
      Tongia(9), Dagg(22), Buckman(42), O'Connor(51), Dixon(54), Eaton(75)

    • Conversions:
      West(10,24,44,52,55,76)

    • Penalties:
      West(3,7)

    48 - 32
    North Harbour
    • Tries:
      Li(14,79), Little(26), Manihera(65), Penalty(73)

    • Conversions:
      Halangahu(27), McGahan(73)

    • Penalties:
      Halangahu(39)

Currie Cup

  •  
    14:00
    Currie Cup
    Sharks
    • Tries:
      Mjekevu(15,70), Jordaan(44)

    • Conversions:
      Pietersen(16,45,71)

    • Penalties:
      Pietersen(30,75)

    27 - 26
    Pumas
    • Tries:
      Coetzee(23), Botha(55)

    • Conversions:
      Roos(24), van Staden(56)

    • Penalties:
      Roos(26,39), van Staden(59,65)

  •  
    16:05
    Currie Cup
    Western Prov
    Live
    Griquas
  •  
    18:10
    Currie Cup
    Golden Lions
    vs
    Eastern Province

Swalec Welsh National League Division One East

Welsh Championship

Swalec Welsh National League Division One West

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Felinfoel
    8 - 21
    Dunvant
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Gowerton
    26 - 22
    Llanelli Wanderers
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Kidwelly
    • Tries:
      Northcote(0,0,0,0)

    40 - 17
    Gorseinon
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Llagnch
    • Tries:
      Banfield(0,0,0,0)

    39 - 36
    Tenby Utd
    • Tries:
      .(0,0,0,0)

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Loughor
    • Tries:
      Scorer(0,0,0,0)

    29 - 24
    Crymych
    • Tries:
      Scorer(0,0,0,0)

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Whitland
    vs
    Waunwyd

This Week