Skip to content

French Open 2023: Women's Draw including Iga Swiatek, Aryna Sabalenka, Coco Gauff and Elena Rybakina in action

The full draw for the women's singles tournament at the 2023 French Open in Paris, with Iga Swiatek, Aryna Sabalenka, Elena Rybakina and Coco Gauff in action

French Open champion Iga Swiatek

The full draw for the women's singles tournament at the 2023 French Open in Paris.

Final

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Karolina Muchova (Cze) 6-2 5-7 6-4

Semi-Finals

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) 6-2 7-6 (9-7)

Karolina Muchova (Cze) bt Aryna Sabalenka (Blr) (2) 7-6 (7-5) 6-7 (5-7) 7-5

Quarter-Finals

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Coco Gauff (USA) (6) 6-4 6-2

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Ons Jabeur (Tun) (7) 3-6 7-6 (7-5) 6-1

Also See:

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 7-5 6-2

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Elina Svitolina (Ukr) 6-4 6-4

Fourth Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Lesia Tsurenko (Ukr) 5-1 (retired)

Coco Gauff (USA) (6) bt Anna Karolina Schmiedlova (Svk) 7-5 6-2

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Sara Sorribes Tormo (Spa) 6-7 (3-7) 6-3 7-5

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Bernarda Pera (USA) 6-3 6-1

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Elina Avanesyan (Rus) 6-4 6-3

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Elise Mertens (Bel) (28) 3-6 7-6 (7-3) 6-3

Elina Svitolina (Ukr) bt Daria Kasatkina (Rus) (9) 6-4 7-6 (7-5)

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Sloane Stephens (USA) 7-6 (7-5) 6-4

Third Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Wang Xinyu (Chn) 6-0 6-0

Lesia Tsurenko (Ukr) bt Bianca Andreescu (Can) 6-1 6-1

Anna Karolina Schmiedlova (Svk) bt Kayla Day (USA) 6-1 6-3

Coco Gauff (USA) (6) bt Mirra Andreeva (Rus) 6-7 (5-7) 6-1 6-1

Sara Sorribes Tormo (Spa) bt Elena Rybakina (Kaz) (4) (walkover)

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Ekaterina Alexandrova (Rus) (23) 5-7 6-4 7-5

Bernarda Pera (USA) bt Elisabetta Cocciaretto (Ita) 6-4 7-6 (7-2)

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Olga Danilovic (Ser) 4-6 6-4 6-2

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Irina-Camelia Begu (Rom) (27) 6-3 6-2

Elina Avanesyan (Rus) bt Clara Tauson (Den) 3-6 6-1 7-5

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Anastasia Potapova (Rus) (24) 4-6 6-3 6-0

Elise Mertens (Bel) (28) bt Jessica Pegula (USA) (3) 6-1 6-3

Elina Svitolina (Ukr) bt Anna Blinkova (Rus) 2-6 6-2 7-5

Daria Kasatkina (Rus) (9) bt Peyton Stearns (USA) 6-0 6-1

Sloane Stephens (USA) bt Yulia Putintseva (Kaz) 6-3 3-6 6-2

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Kamilla Rakhimova (Rus) 6-2 6-2

Second Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Claire Liu (USA) 6-4 6-0

Wang Xinyu (Chn) bt Rebecca Peterson (Swe) 7-6 (7-5) 6-2

Bianca Andreescu (Can) bt Emma Navarro (USA) 6-1 6-4

Lesia Tsurenko (Ukr) bt Lauren Davis (USA) 6-3 1-0 (retired)

Anna Karolina Schmiedlova (Svk) bt Aliona Bolsova (Spa) 6-3 6-4

Kayla Day (USA) bt Madison Keys (USA) (20) 6-2 4-6 6-4

Mirra Andreeva (Rus) bt Diane Parry (Fra) 6-1 6-2

Coco Gauff (USA) (6) bt Julia Grabher (Aut) 6-2 6-3

Elena Rybakina (Kaz) (4) bt Linda Noskova (Cze) 6-3 6-3

Sara Sorribes Tormo (Spa) bt Petra Martic (Cro) 6-4 6-1

Ekaterina Alexandrova (Rus) (23) bt Anna-Lena Friedsam (Ger) 6-2 6-0

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Diana Shnaider (Rus) 6-2 5-7 6-4

Elisabetta Cocciaretto (Ita) bt Simona Waltert (Sui) 6-2 6-3

Bernarda Pera (USA) bt Donna Vekic (Cro) (22) 3-6 6-4 6-3

Olga Danilovic (Ser) bt Jasmine Paolini (Ita) 6-2 7-5

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Oceane Dodin (Fra) 6-2 6-3

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Nadia Podoroska (Arg) 6-3 0-6 6-3

Irina-Camelia Begu (Rom) (27) bt Sara Errani (Ita) 6-3 6-0

Clara Tauson (Den) bt Leylah Fernandez (Can) 6-3 5-7 6-4

Elina Avanesyan (Rus) bt Leolia Jeanjean (Fra) 6-0 7-5

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Ludmilla Samsonova (Rus) (15) 4-6 7-5 7-5

Anastasia Potapova (Rus) (24) bt Mayar Sherif (Egy) 3-6 6-4 6-1

Elise Mertens (Bel) (28) bt Camila Osorio (Col) 6-3 7-6 (7-3)

Jessica Pegula (USA) (3) bt Camila Giorgi (Ita) 6-2 (retired)

Anna Blinkova (Rus) bt Caroline Garcia (Fra) (5) 4-6 6-3 7-5

Elina Svitolina (Ukr) bt Storm Hunter (Aus) 2-6 6-3 6-1

Peyton Stearns (USA) bt Jelena Ostapenko (Lat) (17) 6-3 1-6 6-2

Daria Kasatkina (Rus) (9) bt Marketa Vondrousova (Cze) 6-3 6-4

Sloane Stephens (USA) bt Varvara Gracheva (Rus) 6-2 6-1

Yulia Putintseva (Kaz) bt Qinwen Zheng (Chn) (19) 6-3 4-6 6-2

Kamilla Rakhimova (Rus) bt Magdalena Frech (Pol) 6-3 6-4

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Iryna Shymanovich (Blr) 7-5 6-2

First Round

Top Half

Iga Swiatek (Pol) (1) bt Cristina Bucsa (Spa) 6-4 6-0

Claire Liu (USA) bt Ylena In-Albon (Sui) 6-1 6-4

Rebecca Peterson (Swe) bt Fiona Ferro (Fra) 6-2 6-0

Xin Yu Wang (Chn) bt Marie Bouzkova (Cze) (31) 6-4 7-6 (7-5)

Bianca Andreescu (Can) bt Victoria Azarenka (Blr) (18) 2-6 6-3 6-4

Emma Navarro (USA) bt Anna Kalinskaya (Rus) 6-2 3-6 6-4

Lauren Davis (USA) bt Lin Zhu (Chn) 6-3 6-3

Lesia Tsurenko (Ukr) bt Barbora Krejcikova (Cze) (13) 6-2 6-4

Anna Karolina Schmiedlova (Svk) bt Veronika Kudermetova (Rus) (11) 6-3 6-1

Aliona Bolsova (Spa) bt Kristina Kucova (Svk) 6-2 6-1

Kayla Day (USA) bt Kristina Mladenovic (Fra) 7-5 6-1

Madison Keys (USA) (20) bt Kaia Kanepi (Est) 6-1 3-6 6-0

Diane Parry (Fra) bt Anhelina Kalinina (Ukr) (25) 6-2 6-3

Mirra Andreeva (Rus) bt Alison Riske-Amritraj (USA) 6-2 6-1

Julia Grabher (Aut) bt Arantxa Rus (Ned) 6-2 6-3

Coco Gauff (USA) (6) bt Rebeka Masarova (Spa) 3-6 6-1 6-2.

Elena Rybakina (Kaz) (4) bt Brenda Fruhvirtova (Cze) 6-4 6-2

Linda Noskova (Cze) bt Danka Kovinic (Mne) 6-3 2-1 (retired)

Sara Sorribes Tormo (Spa) bt Clara Burel (Fra) 7-6 (7-0) 6-2

Petra Martic (Cro) bt Shelby Rogers (USA) (32) 3-6 6-3 6-2

Ekaterina Alexandrova (Rus) (23) bt Viktoriya Tomova (Bul) 6-1 2-6 6-1

Anna-Lena Friedsam (Ger) bt Nao Hibino (Jpn) 6-3 3-6 6-4

Diana Shnaider (Rus) bt Rebecca Marino (Can) 6-3 7-5

Beatriz Haddad Maia (Bra) (14) bt Tatjana Maria (Ger) 6-0 6-1

Elisabetta Cocciaretto (Ita) bt Petra Kvitova (Cze) (10) 6-3 6-4

Simona Waltert (Sui) bt Elizabeth Mandlik (USA) 6-1 4-6 6-2

Bernarda Pera (USA) bt Anett Kontaveit (Est) 7-6 (8-6) 6-2

Donna Vekic (Cro) (22) bt Dayana Yastremska (Ukr) 6-2 7-5

Jasmine Paolini (Ita) bt Sorana Cirstea (Rom) (30) 7-5 2-6 6-2

Olga Danilovic (Ser) bt Kateryna Baindl (Ukr) 6-3 6-2

Oceane Dodin (Fra) bt Selena Janicijevic (Fra) 0-6 6-2 6-1.

Ons Jabeur (Tun) (7) bt Lucia Bronzetti (Ita) 6-4 6-1

Bottom Half

Karolina Muchova (Cze) bt Maria Sakkari (Gre) (8) 7-6 7-5

Nadia Podoroska (Arg) bt Jessika Ponchet (Fra) 6-5 0-2

Sara Errani (Ita) bt Jil Belen Teichmann (Swi) 3-6 6-4 6-2

Irina-Camelia Begu (Rom) (27) bt Anna Bondar (Hun) 6-4 6-2

Leylah Fernandez (Can) bt Magda Linette (Pol) (21) 6-3 1-6 6-3

Clara Tauson (Den) bt Aliaksandra Sasnovich (Blr) 6-2 6-0

Leolia Jeanjean (Fra) bt Kimberly Birrell (Aus) 6-4 6-7 (6-8) 6-3

Elina Avanesyan (Rus) bt Belinda Bencic (Swi) (12) 6-3 2-6 6-4

Ludmilla Samsonova (Rus) (15) bt Katie Volynets (USA) 6-0 6-1

Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) bt Linda Fruhvirtova (Cze) 6-2 6-2

Mayar Sherif (Egy) bt Madison Brengle (USA) 6-3 6-1

Anastasia Potapova (Rus) (24) bt Taylor Townsend (USA) 6-1 6-2

Elise Mertens (Bel) (28) bt Viktoria Hruncakova (Svk) 6-1 6-4

Camila Osorio (Col) bt Ana Bogdan (Rom) 3-6 6-3 7-5

Camila Giorgi (Ita) bt Alize Cornet (Fra) 6-3 6-4

Jessica Pegula (USA) (3) bt Danielle Collins (USA) 6-4 6-2

Caroline Garcia (Fra) (5) bt Xiyu Wang (Chn) 7-6 (7-4) 4-6 6-4

Anna Blinkova (Rus) bt Ysaline Bonaventure (Bel) 6-2 6-0

Storm Hunter (Aus) bt Nuria Parrizas-Diaz (Spa) 6-4 2-6 4-6

Elina Svitolina (Ukr) bt Martina Trevisan (Ita) (26) 6-2 6-2

Jelena Ostapenko (Lat) (17) bt Tereza Martincova (Cze) 6-3 7-5

Peyton Stearns (USA) bt Katerina Siniakova (Cze) 7-6 (9-7) 6-2

Marketa Vondrousova (Cze) bt Alycia Parks (USA) 6-4 6-0

Daria Kasatkina (Rus) (9) bt Jule Niemeier (Ger) 6-3 6-4

Sloane Stephens (USA) bt Karolina Pliskova (Cze) (16) 6-0 6-4

Varvara Gracheva (Rus) bt Dalma Galfi (Hun) 6-4 2-6 6-1

Yulia Putintseva (Kaz) bt Maryna Zanevska (Bel) 7-5 7-6 (7-3)

Qinwen Zheng (Chn) (19) bt Tamara Zidansek (Slo) 6-3 6-1

Magdalena Frech (Pol) bt Shuai Zhang (Chn) (29) 1-6 1-6

Kamilla Rakhimova (Rus) bt Sara Bejlek (Cze) 0-6 3-5

Iryna Shymanovich (Blr) bt Panna Udvardy (Hun) 7-6 3-6 1-6

Aryna Sabalenka (Blr) (2) bt Marta Kostyuk (Ukr) 3-6 2-6

Around Sky